Tajemnice Apple czyli z czego zrobione są szybki iPhone’ów

Szybki iPhone

Czy tak jak my uważacie, że Apple to dość dziwna firma? Wraz z premierą każdego nowego iPhone’a potrafi chwalić się wieloma rozwiązaniami technologicznymi, którymi wyróżniają się jej smartfony. Świetny aparat, wysoka wydajność, doskonały ekran. A co z tym, co go chroni? Szybka chroniąca właściwy wyświetlacz to przecież bardzo ważny komponent każdego smartfonu.

Skoro jednak Apple nie chce pochwalić się wytrzymałym szkłem używanym do ochrony wyświetlacza, zrobimy to za nich.

Twój osobisty goryl

Nieudany mariaż Apple z Motorolą w połowie poprzedniej dekady zaowocował powstaniem Motorola ROKR. Telefon ten został wyprodukowany przez Motorolę oraz wzbogacony o usługę iTunes od Apple. Zaprezentowano go w 2005 roku. Jak już pewnie się domyślacie, „muzyczna” Motorola nie rozpieszczała melomanów. Telefon ten był w stanie zmieścić w pamięci zaledwie 100 utworów. Okazał się również sprzedażową klapą.

Steve Jobs zgodził się ponoć na wydanie Motoroli ROKR pod naciskiem zarządu Apple. Słaby telefon notujący kiepskie wyniki sprzedażowe sprawił, że Jobs postawił sobie za punkt honoru stworzenie telefonu z segmentu premium. Stał się nim oczywiście pierwszy iPhone pokazany światu w 2007 roku.

Co to wszystko ma wspólnego z szybkami? Jobs chciał stworzyć telefon najwyższej klasy pod każdym względem. Zarówno oprogramowanie jak i użyte materiały miały być najlepsze na rynku. I tak właśnie dochodzimy do zaoferowania współpracy firmie Corning, która produkuje szkła na iPhone’y od początku ich istnienia.

Sama firma Corning, powstała w 1851 roku w Stanach Zjednoczonych, zajmuje się produkcją szkła nie tylko przeznaczonego dla urządzeń elektronicznych. Dla nich to opracowała cienkie, wytrzymałe szkło, które nazwała Gorilla Glass.

Goryl z jabłkiem czyli historia Corning Gorilla Glass w iPhone’ach

Firma Corning zaprezentowała dotychczas pięć generacji swojego najbardziej znanego szkła.

Gorilla Glass 1 generacji

Pierwsza generacja tego szkła miała premierę w 2007 roku, wraz z pierwszym iPhonem. Apple wyznaczył wiele trendów na rynku technologii mobilnej. Jak widać, dotyczy to także ochronnego szkła. Gorilla Glass stała się z czasem popularnym szkłem wśród innych producentów smartfonów.

Jego grubość wynosiła 1,5 mm. Zaimplementowano w nim powłokę oleofobową zmniejszającą widoczność odcisków palców i smug.

Szkło Gorilla Glas 1 generacji otrzymał nie tylko pierwszy iPhone. Także iPhone 3G z 2008 roku oraz kolejne modele – 3GS (2009), 4 (2010) i 4S (2011) wyposażono w ten typ szkła.

Gorilla Glass 2 generacji

Kolejna odsłona Gorilla Glass pojawiła się dopiero w 2012 roku. Była cieńsza o 20% od poprzedniej generacji. Mogła ponadto wytrzymać nacisk 50 kg i nie pęknąć.

Ten typ szkła można spotkać w iPhone 5.

Gorilla Glass 3 generacji

Tym razem firma Corning nie kazała czekać na kolejną wersję swojego szkła tak długo. Zaprezentowane w 2013 roku szkło było bardziej odporne na zarysowania oraz bardziej elastyczne niż poprzednia generacja.

To szkło znaleźć można w modelach iPhone 5S oraz 5C.

Gorilla Glass 4 generacji

W 2014 roku pojawiła się kolejna, czwarta już odsłona szkła od firmy Corning. Było ono dwa razy bardziej odporne na upadki przy jednoczesnym zmniejszeniu grubości. To właśnie odporność na upadki była najważniejszym czynnikiem, który brano pod uwagę przy projektowaniu Gorilla Glass 4.

„Czwórkę” otrzymały modele iPhone 6 oraz 6S.

Gorilla Glass 5 generacji

Ostatnia do tej pory odsłona szkła od Corning pojawiła się w 2016 roku. Według producenta szkło to jest zdolne wytrzymać upadek z wysokości nawet 1,6 m oraz z 80% prawdopodobieństwem nic mu się nie stanie, gdy spadnie na bardzo twardą powierzchnię z wysokości 1 m.

Szybka iPhone 7 wykonana właśnie z najnowszej wersji szkła od Corning. Jeśli chciałbyś wymienić szybkę w iPhone 7 sprawdź ofertę AppleFix.

Czekamy na Gorilla Glass 6 generacji

Od prezentacji piątej wersji szkła firmy Corning minęły już 3 lata. Ciekawe jakie ulepszenia wymyśli amerykański producent. Bez wątpienia zmienił on wraz z Apple rynek sprzętu mobilnego oferując rozwiązanie, dzięki któremu delikatne z natury smartfony stały się solidniejsze.

narzędzia do naprawy telefonów

Narzędzia do naprawy smartfonu. Co jest potrzebne, żeby naprawić smartfon?

Majsterkowanie to popularne hobby od niepamiętnych czasów. Jest to zajęcie również niezwykle praktyczne. Nie dość, że można nauczyć się nowych rzeczy, to na dodatek zaoszczędzić pieniądze, które trzeba by było wydać za naprawę u fachowca. Skoro można samodzielnie naprawić kran czy samochód, to czy można także samemu naprawić smartfon? Można! I my pokażemy Ci, jakie […]

Czytaj więcej
gniazdo ładowania iphone

Rodzaje gniazd ładowania w telefonach

Ujednolicanie standardów gniazd ładowania we współczesnych smartfonach to bez wątpienia jeden z najlepszych trendów na rynku elektroniki użytkowej. Dzięki niemu odeszły w niepamięć nie tak dawne przecież czasy, gdy ktoś potrzebował ładowarki do nokii, a ktoś inny do alcatela.Tym niemniej, ze względu na rozwój technologii nadal mamy do czynienia z więcej niż jednym typem gniazd […]

Czytaj więcej

Aplikacje w każdym telefonie

Aplikacje mobilne to zastosowane oprogramowania na urządzeniach przenośnych służące ułatwieniu życia użytkownikowi telefonu. Duża ilość  firm produkuje aplikacje mobilne dostosowane do gustów odbiorców, które są w stanie zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagającego klienta. To nawet aplikacje kalendarzowe oraz nawigacyjne. Należy sprawdzić, czy w Twoim telefonie nie zostały wcześniej zainstalowane oprogramowania, czyli typy przeglądarek internetowych. Aplikacje […]

Czytaj więcej