
Majsterkowanie to popularne hobby od niepamiętnych czasów. Jest to zajęcie również niezwykle praktyczne. Nie dość, że można nauczyć się nowych rzeczy, to na dodatek zaoszczędzić pieniądze, które trzeba by było wydać za naprawę u fachowca. Skoro można samodzielnie naprawić kran czy samochód, to czy można także samemu naprawić smartfon? Można! I my pokażemy Ci, jakie narzędzia przydadzą Ci się w naprawie wielu usterek.
Pęseta
Choć smartfony stają się coraz większe, ukryte w ich wnętrzu podzespoły są często bardzo niewielkich rozmiarów. Z tego względu trudno jest złapać wiele z nich palcami. Warto więc zaopatrzyć się w pęsetę, która pomaga chwytać drobne komponenty.
W sprzedaży są różne wielkości i rodzaje pęset. Do wyboru są takie o prostych szczypcach, są także pęsety z wygiętymi szczypcami.
Przyssawka
Od wielu lat obudowy smartfonów są projektowane jako konstrukcje typu unibody, czyli nierozbieralne. Nie znaczy to jednak, że nie można otworzyć smartfona. Choć pożegnaliśmy czasy, gdy wystarczyło pokrywę baterii podważyć paznokciem, jest to jak najbardziej możliwe.
W tym celu najlepiej posłużyć się przyssawką. Po oddzieleniu wyświetlacza od reszty urządzenia, posłuż się przyssawką, by podnieść ekran i uzyskać dostęp do pozostałych komponentów smartfona.
Śrubokręty
Nieodzownym elementem każdej naprawy (nie tylko smartfonu) jest zestaw śrubokrętów. Wiele części smartfona jest przykręcona niewielkimi śrubami o różnych kształtach.
Bardzo ważnym śrubokrętem w zestawie każdego smartfonowego majsterkowicza jest śrubokręt typu torx. Ma on końcówkę w kształcie sześcioramiennej gwiazdy. W zestawie nie powinno zabraknąć także klasycznego krzyżaka.
Szpatułki
Do podważania wielu części przydadzą Ci się szpatułki. Dostępne są zarówno szpatułki plastikowe jak i metalowe.
Plastikowa szpatułka przydaje się np. do podważania pokrywy baterii.
Nagrzewarka
Kolejnym „must have” każdego domowego serwisanta jest urządzenie do podgrzewania kleju. Jest to bardzo ważne narzędzie, ponieważ pozwala dostać się do wnętrza obudowy. Nagrzewając klej będący spoiwem ekranu z ramką wyświetlacza wykrusza się go. Tak przeprowadza się m.in. naprawę iPhone’a. Dzięki temu, za pomocą kostki do gitary, można wyjąć wyświetlacz.
Nawet zwykła suszarka do włosów posłużyć do wykruszenia kleju. Na rynku dostępne są również znacznie bardziej profesjonalne narzędzia.
Kostka do gitary
Tak jak wspomnieliśmy, zwykła kostka do gitary to kolejny ważny przyrząd do naprawy smartfonu. Dzięki niemu można podważyć wyświetlacz, a następnie, za pomocą przyssawki, oddzielić go od pokrywy baterii.
Nie takie to proste…
Pamiętaj jednak, że naprawianie smartfonu tylko na pozór wygląda na proste! Wnętrze każdego smartfonu pełne jest elementów, które należy odkręcać, odczepiać i oddzielać w odpowiedniej kolejności. Nieumiejętna naprawa to nie tylko ryzyko jeszcze poważniejszej usterki, ale także wysokich kosztów naprawy. Zwłaszcza w przypadku flagowych, bardzo drogich smartfonów takich jak iPhone’y, w razie usterki lepiej odwiedzić serwis Apple.Przypominamy również, że wiele usterek wymaga wiedzy na temat części zamiennych. Zakup podrabianego podzespołu może poważnie zmniejszyć funkcjonalność urządzenia, a co za tym idzie – wrażenia z jego użytkowania.