Narzędzia do naprawy smartfonu. Co jest potrzebne, żeby naprawić smartfon?

narzędzia do naprawy telefonów

Majsterkowanie to popularne hobby od niepamiętnych czasów. Jest to zajęcie również niezwykle praktyczne. Nie dość, że można nauczyć się nowych rzeczy, to na dodatek zaoszczędzić pieniądze, które trzeba by było wydać za naprawę u fachowca. Skoro można samodzielnie naprawić kran czy samochód, to czy można także samemu naprawić smartfon? Można! I my pokażemy Ci, jakie narzędzia przydadzą Ci się w naprawie wielu usterek.

 

Pęseta

pęseta
Choć smartfony stają się coraz większe, ukryte w ich wnętrzu podzespoły są często bardzo niewielkich rozmiarów. Z tego względu trudno jest złapać wiele z nich palcami. Warto więc zaopatrzyć się w pęsetę, która pomaga chwytać drobne komponenty.

 

W sprzedaży są różne wielkości i rodzaje pęset. Do wyboru są takie o prostych szczypcach, są także pęsety z wygiętymi szczypcami.

 

Przyssawka

przyssawka

Od wielu lat obudowy smartfonów są projektowane jako konstrukcje typu unibody, czyli nierozbieralne. Nie znaczy to jednak, że nie można otworzyć smartfona. Choć pożegnaliśmy czasy, gdy wystarczyło pokrywę baterii podważyć paznokciem, jest to jak najbardziej możliwe.

 

W tym celu najlepiej posłużyć się przyssawką. Po oddzieleniu wyświetlacza od reszty urządzenia, posłuż się przyssawką, by podnieść ekran i uzyskać dostęp do pozostałych komponentów smartfona.

 

Śrubokręty

Nieodzownym elementem każdej naprawy (nie tylko smartfonu) jest zestaw śrubokrętów. Wiele części smartfona jest przykręcona niewielkimi śrubami o różnych kształtach.

 

Bardzo ważnym śrubokrętem w zestawie każdego smartfonowego majsterkowicza jest śrubokręt typu torx. Ma on końcówkę w kształcie sześcioramiennej gwiazdy. W zestawie nie powinno zabraknąć także klasycznego krzyżaka.

 

Szpatułki

szpatułki

Do podważania wielu części przydadzą Ci się szpatułki. Dostępne są zarówno szpatułki plastikowe jak i metalowe.

 

Plastikowa szpatułka przydaje się np. do podważania pokrywy baterii.

 

Nagrzewarka

Kolejnym „must have” każdego domowego serwisanta jest urządzenie do podgrzewania kleju. Jest to bardzo ważne narzędzie, ponieważ pozwala dostać się do wnętrza obudowy. Nagrzewając klej będący spoiwem ekranu z ramką wyświetlacza wykrusza się go. Tak przeprowadza się m.in. naprawę iPhone’a. Dzięki temu, za pomocą kostki do gitary, można wyjąć wyświetlacz.

Nawet zwykła suszarka do włosów posłużyć do wykruszenia kleju. Na rynku dostępne są również znacznie bardziej profesjonalne narzędzia.

 

Kostka do gitary

Tak jak wspomnieliśmy, zwykła kostka do gitary to kolejny ważny przyrząd do naprawy smartfonu. Dzięki niemu można podważyć wyświetlacz, a następnie, za pomocą przyssawki, oddzielić go od pokrywy baterii.

 

Nie takie to proste…

Pamiętaj jednak, że naprawianie smartfonu tylko na pozór wygląda na proste! Wnętrze każdego smartfonu pełne jest elementów, które należy odkręcać, odczepiać i oddzielać w odpowiedniej kolejności. Nieumiejętna naprawa to nie tylko ryzyko jeszcze poważniejszej usterki, ale także wysokich kosztów naprawy. Zwłaszcza w przypadku flagowych, bardzo drogich smartfonów takich jak iPhone’y, w razie usterki lepiej odwiedzić serwis Apple.Przypominamy również, że wiele usterek wymaga wiedzy na temat części zamiennych. Zakup podrabianego podzespołu może poważnie zmniejszyć funkcjonalność urządzenia, a co za tym idzie – wrażenia z jego użytkowania.

 

gniazdo ładowania iphone

Rodzaje gniazd ładowania w telefonach

Ujednolicanie standardów gniazd ładowania we współczesnych smartfonach to bez wątpienia jeden z najlepszych trendów na rynku elektroniki użytkowej. Dzięki niemu odeszły w niepamięć nie tak dawne przecież czasy, gdy ktoś potrzebował ładowarki do nokii, a ktoś inny do alcatela.Tym niemniej, ze względu na rozwój technologii nadal mamy do czynienia z więcej niż jednym typem gniazd […]

Czytaj więcej
Szybki iPhone

Tajemnice Apple czyli z czego zrobione są szybki iPhone’ów

Czy tak jak my uważacie, że Apple to dość dziwna firma? Wraz z premierą każdego nowego iPhone’a potrafi chwalić się wieloma rozwiązaniami technologicznymi, którymi wyróżniają się jej smartfony. Świetny aparat, wysoka wydajność, doskonały ekran. A co z tym, co go chroni? Szybka chroniąca właściwy wyświetlacz to przecież bardzo ważny komponent każdego smartfonu. Skoro jednak Apple […]

Czytaj więcej

Aplikacje w każdym telefonie

Aplikacje mobilne to zastosowane oprogramowania na urządzeniach przenośnych służące ułatwieniu życia użytkownikowi telefonu. Duża ilość  firm produkuje aplikacje mobilne dostosowane do gustów odbiorców, które są w stanie zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagającego klienta. To nawet aplikacje kalendarzowe oraz nawigacyjne. Należy sprawdzić, czy w Twoim telefonie nie zostały wcześniej zainstalowane oprogramowania, czyli typy przeglądarek internetowych. Aplikacje […]

Czytaj więcej